wtorek, 11 październik 2022 06:39

Czy można zwrócić towar kupiony na pokazie? Czyli, czym jest umowa zwierana poza lokalem przedsiębiorstwa.

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Spotkania z klientami, zorganizowane pokazy, akwizycja czy innego typu nowoczesne techniki marketingowe, które mają na celu trafienie do klienta z oferowanym produktem w niestandardowy sposób, to działania podlegające obowiązującym w Polsce przepisom z zakresu ochrony konsumentów. W sytuacji, gdy klient zdecyduje się na zakup prezentowanego przez sprzedawcę towaru na pokazie, czy też w efekcie wizyty w swoim domu, dochodzi do zawarcia tzw. umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

Sprzedaż na pokazieZdjęcie: 123rf.com

 

 Najważniejsze cechy tego typu umów, to:

 

  • jest to umowa pomiędzy zawarta pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą;
  • do zawarcia umowy dochodzi przy jednoczesnej (fizycznej, bezpośredniej) obecności konsumenta i przedsiębiorcy w miejscu nie będącym lokalem przedsiębiorstwa (np.   w sali konferencyjnej, na pokazie czy też po prezentacji w hotelu bądź po prostu w domu klienta),
  • do zawarcia umowy dochodzi co prawda w lokalu przedsiębiorstwa (albo przy pomocy środków porozumiewania się na odległość) bezpośrednio po wcześniejszym indywidualnym i osobistym nawiązaniu kontaktu z konsumentem poza lokalem przedsiębiorstwa,
  • jest to umowa zawarta podczas wycieczki, która została zorganizowana przez przedsiębiorcę w celu promocji i sprzedaży konsumentowi oferowanych przez niego towarów bądź usług.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lokal przedsiębiorstwa oznacza:

  • stałe lub zwyczajowe miejsce prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności będące rzeczą ruchomą,
  • a także stałe miejsce prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności, będące nieruchomością (albo częścią nieruchomości).

UWAGA: lokalem przedsiębiorstwa jest w związku z tym zarówno klasyczny sklep jak i stanowisko na kiermaszu, targu, czy jarmarku.

W przypadku umów zawieranych poza lokalem, przedsiębiorca zobowiązany jest przekazać klientowi (konsumentowi) informacje dotyczące:

  • danych przedsiębiorcy
  • podstawowych cech towaru (albo usługi)
  • ceny lub wynagrodzenia wraz wszelkimi dodatkowymi opłatami czy kosztami
  • sposobu płatności, dostawy bądź też zasad spełnienia świadczenia
  • zasad reklamacji
  • zasad odstąpienia od umowy
  • dokładne i czytelne wskazanie terminu, w którym oferta (albo proponowana cena) pozostają dla przedsiębiorcy wiążące.


Po zawarciu umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, konsument musi otrzymać również potwierdzenie zawarcia takiej umowy (np. w wersji papierowej czy też poprzez pocztę elektroniczną) wraz z wyżej wymienionymi informacjami.

Bardzo ważnym elementem umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa jest prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyn. Należy pamiętać, że odstąpienie od umowy, to jednostronne oświadczenie woli, nie jest więc uzależnione od zgody przedsiębiorcy.      

Aby odstąpić od umowy, należy poinformować przedsiębiorcę z zachowaniem terminu 14 dni. Najlepszym rozwiązanie jest zachowanie formy pisemnej oświadczenia o odstąpieniu od umowy (dla celów dowodowych). Jednocześnie, najpóźniej w ciągu14 dni (licząc od dnia poinformowania o odstąpieniu) należy odesłać towar przedsiębiorcy. Konsument ponosi tylko koszty przesyłki (czyli bezpośrednie koszty zwrotu towaru). Sklep internetowy nie może uzależniać odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość od zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu, które służy jedynie zabezpieczeniu produktu. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić mu wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy. Więcej na temt sprzedaży pokazowej w innych krajach np. w Szwajcarii mozna znaleźć na stronie https://www.comparisons.top .

Uwaga! W myśl obowiązujących przepisów, istnieją wyjątki od prawa odstąpienia od umowy, chodzi przede wszystkim o:

  • zakup towarów, które mają krótki termin przydatności do użycia bądź się psują (np. artykuły spożywcze),
  • zakup towarów zindywidualizowanych albo wyprodukowanych wg specyfikacji konsumenta (np. biżuteria z grawerem, meble na wymiar czy ubranie uszyte na miarę),
  • zakup towarów zabezpieczonych (zapieczętowanych), które nie nadają się do zwrotu ze względów higienicznych albo ze względu na ochronę zdrowia, jeśli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu (np. leki, środki chemiczne, chusteczki nawilżane),
  • zakup zapieczętowanych nagrań wizualnych, nagrań dźwiękowych albo oprogramowania komputerowego, jeśli klient otworzył opakowanie po otrzymaniu rzeczy,
  • zakup usług w zakresie przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii albo usług zakwaterowania (innych niż do celów mieszkalnych), itp.
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.