czwartek, 25 sierpień 2022 10:24

Upadłość konsumencka a BIK - o czym należy pamiętać

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej, to spółka akcyjna (przedsiębiorstwo)  założona przez prywatne banki w Polsce oraz Związek Banków Polskich. Baza BIK powstała w celu bieżącego gromadzenia, aktualizowania, integrowanie oraz udostępniania wiarygodnych danych dotyczących historii kredytowej indywidualnych kredytobiorców banków, SKOK-ów i wszelkich innych (tj. pozabankowych) firm kredytowo-pożyczkowych.

Baza danych Biura Informacji Kredytowej zawiera zatem dokładne informacje o wszystkich zaciąganych kredytach i kredytobiorcach. W bazie tej umieszczane są zapisy nie tylko dotyczące samego zobowiązania ale także dokładne dane na temat ustalonych terminów spłaty (czyli po prostu do kiedy zobowiązanie finansowe musi zostać, zgodnie z zawartą umową, spłacone). Również, każda prolongata, przerwa czy inne opóźnienie w spłacie jest na bieżąco odnotowana weryfikowana i aktualizowana.

kryzys

Informacje z bazy BIK są niezmiernie ważne dla instytucji kredytowych, pozwalają bowiem właściwie oszacować wiarygodność finansową potencjalnego klienta. System zawiera nie tylko informacje na temat aktualnej sytuacji kredytobiorcy oraz jego całej historii kredytowej ale analizuje aktualną zdolność kredytową każdej osoby. W ten sposób wystawiana jest ocena punktowa kredytobiorcy (tzw. scoring),  od której  w praktyce zależy szansa na otrzymanie pożyczki bądź kredytu. Scoring jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla instytucji kredytowych, gdyż pozwala na szybkie podjęcie decyzji (bez konieczności przeprowadzania w każdej sprawie indywidualnego, czasochłonnego postępowania sprawdzającego zdolność kredytową każdej osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu albo pożyczki).

Upadłość konsumencka a wpis w BIK

Czasem sytuacja finansowa danej osoby jest na tyle skomplikowana, że aby wyjść z zadłużenia, rozważany jest przez dłużnika scenariusz upadłości konsumenckiej. Takie rozwiązanie pozwala to nie tylko na uporządkowanie zaległych, nagromadzonych problemów finansowych ale również daje perspektywę odzyskania (w dalszej przyszłości) zdolności kredytowej. Przy czym, ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga przeprowadzenia określonej prawem procedury, a zatem jest związane z podjęciem dość sporego wysiłku. We wniosku o ogłoszenie upadłości konsument musi nie tylko wykazać jego zasadność, ale również należy udowodnić swoją trudną sytuację finansową, w taki sposób aby dla sądu było oczywiste, że jedynym rozwiązaniem problemów finansowych jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Uzyskanie upadłości konsumenckiej nie oznacza jednak automatycznie „wymazania” całej historii kredytowej czy pożyczkowej danej osoby. Warto o tym pamiętać. Ogłoszenie upadłości nie oznacza bowiem, że historia kredytowa się automatycznie poprawia. Informacje o uregulowanych zobowiązaniach można z bazy BIK usunąć dopiero po 5 latach. Przy czym, należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Poza tym trzeba pamiętać, że sam fakt ogłoszenia upadłości konsumenckiej  również wpisany jest do bazy BIK i widnieje tam przez 10 lat. Taki wpis oczywiście wpływa na scoring danej osoby i powoduje w praktyce spore trudności z uzyskaniem kredytu…

Podsumowując, nie można zapominać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie ma możliwości usunięcia żadnego wpisu z bazy danych Biura Informacji Kredytowej, chyba że wpis taki jest  przedawniony, błędny bądź nieprawdziwy, a informacja o upadłości konsumenckiej widnieje w systemie BIK przez 10 lat od momentu ogłoszenia.

Jednocześnie, do czasu zakończenia okresu bankructwa, osoba w stosunku do której została ogłoszona upadłość  nie może zaciągać nowych zobowiązań finansowych. Natomiast majątkiem takiej osoby zarządza wyznaczony syndyk, który ma wpływ na jej sytuację finansową…

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.