poniedziałek, 02 sierpień 2021 18:50

Dług ciąży USA. Przywrócony limit zadłużenia i nieciekawe prognozy banku Japonii dotyczące największych gospodarek świata.

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

28 500 000 000 000 USD czyli 28,5 biliona USD taki jest obecnie poziom długu USA. Przekroczył on o 6,5 biliona USD limit z 2019 roku który wynosił 22 biliony dolarów. Zadłużenie wszystkich państw w 2021 roku szacowane jest na 78 bilionów dolarów. Grubo powyżej jednej trzeciej tego zadłużenia przypada więc na Stany Zjednoczone. W dalszej kolejności mamy Japonię z 12 bilionami USD długu, Chiny z 7,5 biliona zł długu i Wielką Brytanię z 3,5 biliona USD długu. Polska z 362 miliardami USD długu zajmuje 13 miejsce na świecie co raczej nie jest powodem do dumy.

kryzys

Zaraza z 2020 roku przyczyniła się do bardzo szybkiego wzrostu zadłużenia poszczególnych państw. Jeżeli zjawisko to nie wyhamuje już w roku 2024 dług USA może wynieść 46-50 bilionów dolarów i przekroczyć 170% PKB USA. Tymczasem od 1 sierpnia 2021 resort finansów USA musi podjąć nadzwyczajne środki aby uniknąć niewypłacalności. Jest to dwu-trzy miesięczne okienko po którym Joe Biden ponownie musi podpisać ustawę o zawieszeniu limitu zadłużenia USA - bez tego się już nie obejdzie. Koszty utrzymania armii i inne wydatki budżetowe już od dawna znacznie przekraczają dochody państwa. Co ciekawe różnica między wzrostem gospodarczym USA i Chin stale maleje a od IV kwartału 2019 roku do II kwartału 2021 Wzrost PKB Chin to 19% a USA tylko 2%. Tak jakby zaraza pomogła gospodarczo Chinom a całej reszcie krajów zaszkodziła. W tym tempie do 2028 Chiny przegonią USA pod wzgledem PKB liczonego w USD.

Techniczna niewypłacalność USA byłaby szokiem dla całego systemu finansowego z zwłaszcza krajów posiadających znaczny udział swoich rezerw walutowych w amerykańskich obligacjach skarbowych jak np. Japonia czy Chiny. Powolny upadek dolara jest juz widoczny od jakiegoś czasu ważne aby nastapiło to kontrolowanie z płynnym przejściem do cyfrowego pieniądza a nie przez szok wojenny czy inny kryzys.

Raport Cassandra japońskiego banku Numura, analizujący dane ekonomiczne największych gospodarek świata, ostrzega o możliwym nadchodzącym kryzysie. Analizie podlegają takie dane jak:

  • ilość kredytów indywidualnych do PKB kraju
  • ceny nieruchomości
  • obsługa zadłużenia danego kraju
  • wysokość inflacji i stóp procentowych
  • kurs waluty
Wśród krajów najbardziej narażonych na kryzys są USA, Japonia, Niemcy, Tajwan, Szwecja, Holandia później Francja. w 2007 roku Bank przestrzegał przed możliwym kryzysem w USA. Oby tym razem analizy się nie sprawdziły.
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

CPI — CPI w USA

Tymczasem czerwcowa roczna dynamika CPI w USA to 5,4% - najwyżej od upadku Lehman Brothers w 2008 roku...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.