Zaraza z 2020 roku przyczyniła się do bardzo szybkiego wzrostu zadłużenia poszczególnych państw. Jeżeli zjawisko to nie wyhamuje już w roku 2024 dług USA może wynieść 46-50 bilionów dolarów i przekroczyć 170% PKB USA. Tymczasem od 1 sierpnia 2021 resort finansów USA musi podjąć nadzwyczajne środki aby uniknąć niewypłacalności. Jest to dwu-trzy miesięczne okienko po którym Joe Biden ponownie musi podpisać ustawę o zawieszeniu limitu zadłużenia USA - bez tego się już nie obejdzie. Koszty utrzymania armii i inne wydatki budżetowe już od dawna znacznie przekraczają dochody państwa. Co ciekawe różnica między wzrostem gospodarczym USA i Chin stale maleje a od IV kwartału 2019 roku do II kwartału 2021 Wzrost PKB Chin to 19% a USA tylko 2%. Tak jakby zaraza pomogła gospodarczo Chinom a całej reszcie krajów zaszkodziła. W tym tempie do 2028 Chiny przegonią USA pod wzgledem PKB liczonego w USD.
Techniczna niewypłacalność USA byłaby szokiem dla całego systemu finansowego z zwłaszcza krajów posiadających znaczny udział swoich rezerw walutowych w amerykańskich obligacjach skarbowych jak np. Japonia czy Chiny. Powolny upadek dolara jest juz widoczny od jakiegoś czasu ważne aby nastapiło to kontrolowanie z płynnym przejściem do cyfrowego pieniądza a nie przez szok wojenny czy inny kryzys.
Raport Cassandra japońskiego banku Numura, analizujący dane ekonomiczne największych gospodarek świata, ostrzega o możliwym nadchodzącym kryzysie. Analizie podlegają takie dane jak:
- ilość kredytów indywidualnych do PKB kraju
- ceny nieruchomości
- obsługa zadłużenia danego kraju
- wysokość inflacji i stóp procentowych
- kurs waluty
Komentarze
CPI — CPI w USA