Stanowisko NBP w sprawie przewalutowania kredytów frankowych
W ostatnim kwartale 2020 roku w sądach rejonowych i okręgowych na terenie RP wpłynęło ponad 12 tysięcy nowych spraw dotyczących kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych. To nawet więcej niż przez cały 2019 rok, kiedy przez cały okres wpłynęło 11,6 tysiąca wniosków. Powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 roku do sądów trafiło łącznie 37,3 tysiąca nowych spraw w tej kwestii. Kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich to temat, który nadal dotyczy wielu Polaków. W trwających sporach nadal widać niespójne podejście do tematu. Narodowy Bank Polski nie wyklucza zaangażowania w proces przewalutowania kredytów, jednak po spełnieniu wcześniej postawionych warunków brzegowych sformułowanych przez Zarząd. Zakładają one między innymi przystąpienie do współpracy dostatecznej ilości banków. Na stronie NBP czytamy, że chwilowo nie ma informacji o ich realizacji.Raiffeisen Bank wycofał się z ugód
Z prac nad propozycją Komisji Nadzoru Finansowego wycofał się Raiffeisen Bank, mający w Polsce około 9,5 mld zł w kredytach hipotecznych frankowiczów. Odpowiada to około 10% wartości wszystkich kredytów w naszym kraju. Bank austriacki stwierdził, że po wprowadzeniu ugody mogłoby dojść do zagrożenia uczciwych warunków konkurencji między bankami i prowadzić do niesprawiedliwej dystrybucji korzyści dla kredytobiorców. Przedstawiciele Raiffeisen Bank dodają, że koncepcja KNF wyeliminowałaby także zaakceptowane w dniu podpisania umowy kredytowej ryzyko podjęte przed klientów. Twierdzą, że taka ugoda w takiej formie przenosiłaby całe obciążenie finansowe wyłącznie na banki.
SN odrzuca teorię salda w przypadku uznania umowy frankowej za nieważną.
W pisemnym uzasadnieniu, opublikowanym w marcu 2021, uchwały Izby Cywilnej, dotyczącej wzajemnych rozliczeń banku i konsumenta w przypadku unieważnienia umowy, SN opowiedział się za zasadą dwóch kondykcji wykluczając teorię salda. Wg SN każde roszczenie należy traktować osobno - klienta wobec banku i banku wobec klienta. W teori salda przedmiotem roszczenia była tylko nadwyżka kapitału jednej ze stron.
Kredytobiorca bedzie mógł skutecznie dochodzić zwrotu wpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych i bank nie może odmówić realizacji takiego roszczenia. Już 25 marca SN poda do publicznej wiadomości odpowiedź na 6 pytań dotyczących kredytów frankowych.
Komentarze
Zbynio — Sąd Najwyższy wymiękł
TSUE — Mamy wyrok TSUE
"Trybunał stwierdził, że z dyrektywy nie wynika, że w sytuacji, w której rezygnacja przez konsumenta z prawa do powoływania się na nieuczciwy charakter wynika z jego wolnej i świadomej zgody, stwierdzenie nieuczciwego charakteru pierwotnych warunków danej umowy skutkuje unieważnieniem umowy w brzmieniu zmienionym aneksem, nawet jeśli, po pierwsze, usunięcie tych warunków doprowadziłoby do unieważnienia całości pierwotnie zawartej umowy, a po drugie, takie unieważnienie byłoby korzystne dla konsumenta"
SN — TSUE 29.04
Stefi — Kredyty frankowe
Slazak — Przełożone na 11 maja
Subiekt — Subiektywnie
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Frankowcy-zdecydowanie-ruszyli-do-sadow-Liczba-pozwow-wzrosla-o-148-proc-8088600.html
28 000 pozwów to już roszczenia na ponad 6 mld zł.
B.K. — Ja tego nie rozumiem, na co SN czeka?
Wkwietniu — Spotkanie przełożone
https://www.money.pl/banki/frankowicze-musza-poczekac-25-marca-nie-bedzie-uchwaly-frankowej-6619328044288672a.html
Sobi — RE: Wreszcie rozwiązanie problemu kredytów frankowych? - coraz więcej pozwów, ugody banków i ważne orzeczenie SN już 25 marca