wtorek, 25 maj 2021 17:34

Jak oddać wadliwy towar bez straty nerwów i pieniędzy w świetle obowiązującego prawa?

Napisał
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Prawo do reklamacji jest jednym z podstawowych praw konsumenta, jednocześnie wciąż jednak dość często traktowanym przez sprzedawców bardziej jako przywilej konsumencki niż rzeczywiste prawo. Dowodem na to niech będzie słynna informacja, nadal chętnie zamieszczana przez sprzedawców “po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się”. Tego typu ostrzeżenia niestety zniechęcają klientów do złożenia reklamacji wadliwego towaru… Należy jednak pamiętać, że są one niezgodne z ustawą i w związku z tym nieważne.

Najogólniej mówią, odpowiedzialność sprzedawcy (za towar lub usługę) dotyczy nie tylko tzw. ukrytych wad fabrycznych. Konsument może bowiem zareklamować swój zakup zawsze, gdy zakupiona rzecz nie nadaje się do tego, do czego powinna być używana (zgodnie ze swoim przeznaczeniem) bądź też posiada inne wady. W praktyce oznacza to np., że jeśli kupimy buty nieprzemakalne, które przy kontakcie z wodą zachowują się jak zwyczajne obuwie szmaciane, to możemy uznać, że złożenie reklamacji jest w pełni uzasadnione.

Reklamacja towaruŹródło zdjęcia: 123rf.com

 

Należy poza tym pamiętać, że wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, paragon to nie jedyny dokument potwierdzający dokonanie zakupu. Konsument może potwierdzić fakt zakupu danego towaru np. przedstawiając wyciąg z rachunku bankowego (w przypadku, gdy dokonał transakcji przy użyciu karty płatniczej). Paragon nie jest zatem niezbędny do skutecznego złożenia reklamacji.

W świetle obowiązującego prawa sprzedawca obowiązek ustosunkować się do treści zgłoszonej reklamacji w terminie 14 dni kalendarzowych. W przypadku braku reakcji we wskazanym terminie należy przyjąć, że sprzedawca uznał reklamację za uzasadnioną.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że reklamacja towaru i zwrot towaru to nie są pojęcia tożsame. Zwrot towaru zależy od dobrej woli sprzedawcy (Ustawodawca nie nakłada na sprzedawcy obowiązku przyjmowania nieuzasadnionych zwrotów). Polityka handlowa niektórych sklepów bądź sieci pozwala jednak na zwroty towarów, które po prostu nie podobają się, bądź klient po dokonaniu zakupów rozmyślił się. Te rozwiązania mają jednak charakter indywidualny, warto więc przy dokonywaniu zakupów po prostu dopytać, czy można zwrócić daną rzecz.

Z kolei z reklamacją mamy do czynienia w przypadku, gdy produkt obarczony jest wadą (a zatem to wada jest podstawą niezadowolenia klienta, a nie nieprzemyślany zakup). Zgodnie z ustawą o prawach konsumentach, w takim przypadku klient samodzielnie podejmuje decyzję czy chce, naprawy, wymiany czy też zwrotu pieniądze. Jednakże trzeba pamiętać, że zwrot pieniędzy ma charakter ostateczny. Oznacza to, że żądanie zwrotu jest uzasadnione dopiero, gdy sprzedawca nie ma możliwości naprawy bądź wymiany danego towaru.

Przepisy nie wskazują wymogów formalnych reklamacji. Jednak należy pamiętać, żeby w treści reklamacji zawarte były informacje dotyczące:

  1. opisu wady,
  2. okoliczności i daty stwierdzenia wady produkty,
  3. żądania klienta (naprawa, wymiana, zwrot pieniędzy),
  4. danych kontaktowych klienta.

W świetle obowiązujących przepisów podstawową przesłanką do złożenia reklamacji jest zatem wada fizyczna produktu, polegająca w szczególności na tym że:

  1. produkt nie ma właściwości, które powinien posiadać (ze względu na swój cel i przeznaczenie);
  2. produkt nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca;
  3. wydany produkt był niekompletny bądź niepełny.

Drugą przesłanką reklamacji jest wada prawna towaru. Najprościej mówiąc, z wadą prawną mamy do czynienia w sytuacji, gdy dana rzecz nie należy do sprzedawcy (jest własnością osoby trzeciej).

Nie zawsze uda się skutecznie złożyć reklamację - pomimo uzasadnionych podstaw. W takim przypadku konsument może jednak jeszcze próbować dochodzić swoich praw. Bezpłatnym wsparciem służy powiatowy rzecznik konsumenta (na stronie UOKiK można znaleźć pełną listę rzeczników konsumenta). Inna ścieżką jest próba polubownego rozwiązania problemu dzięki Polubownym Sądom Konsumentów. Sądy takie działają przy Wojewódzkich Inspekcjach Handlowych. Jeżeli jednak i te opcje nie przyniosą rozwiązania problemu a sprzedawca nie będzie chciał współpracować, to pozostaje wniesienie pozwu do sądu powszechnego i wszczęcie klasycznego postępowania sądowego…

Czytany 5221 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 maj 2021 19:08
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

+1

Hanna — RE: Jak oddać wadliwy towar bez straty nerwów i pieniędzy w świetle obowiązującego prawa?

Trzeba też pamiętać, żeby składać reklamację na piśmie i dołączyć dowód zakupu (np. wyciąg z konta).
+1

H. — RE: Jak oddać wadliwy towar bez straty nerwów i pieniędzy w świetle obowiązującego prawa?

Cytuję St.:
Jak w takim razie zwrócić towar bez paragonu do Leroy Merlin jak babka z reklamacji bez paragonu nawet na mnie nie spojrzała?

No cóż, trzeba mieć inny dowód zakupu...

St. — Bez paragonu?

Jak w takim razie zwrócić towar bez paragonu do Leroy Merlin jak babka z reklamacji bez paragonu nawet na mnie nie spojrzała?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.